Pod plátěnou střechou

Připadá vám stanování s malým dítětem nebo dokonce miminkem jako bláznivý nápad? Překonejte předsudky a zkuste to – úžasnější dobrodružství svým ratolestem nemůžete dopřát.

text: Vanda Ptáčková

 

Letos náš synek vyhlíží první teplé noci s neskrývaným vzrušením. Až přijdou, budeme totiž moci na zahradě postavit stan – a on v něm bude spát! Na seznamu privilegií ‚velkého kluka‘ zaujímá spaní ve stanu hodně vysokou příčku. Nezáleží na tom, že stan stojí hned vedle chalupy, ani na tom, že mu bude dělat společnost jeden z rodičů. V dětské fantazii se po západu slunce zahrada mění v tajemnou džungli, ježci v leopardy a ještěrky v dinosaury. Dítě nevnímá studenou tvrdou zem, zatuchlý vzduch pod plachtou a přihlížející škvory, to jen my dospělí vidíme všude samé nepohodlí a překážky...   

 

V kempu i na zahradě   

Jste-li zastánci domácího pohodlí, bude pro vás prostředí kempu možná příliš velký kulturní šok. V takovém případě je ideální začít se stanováním na zahradě domu nebo chalupy. Nemáte ani jedno? Domluvte se s kamarády, kteří mají. Společné stanování několika rodin bude ještě zábavnější a můžete ho spojit s večer - ním grilováním. Za soumraku uspořádejte závod o nejrychleji postavený stan a ti odvážnější mohou vypsat noční hlídky... Výhodou takového zahradního stanování je, že máte po ruce zázemí pro přípravu jídla i hygienu, trpět tedy nebudou ani zhýčkaní odchovanci velkoměst.   Další úrovní je stanování v kempu. Vyberte si místo s hezkým okolím, abyste mohli celou akci spojit se zajímavým výletem – seznam kempů najdete např. na stránkách www.camp.cz či www.dokempu.cz. Služby v kempech mají různou úroveň, kterou si do jisté míry zjistíte předem na internetu, takže nemusíte být ani moc překvapení. Nový rozměr rodinnému pod - niku dodá jak dosud nepoznané místo, tak přítomnost dalších lidí, mezi nimiž si děti jistě najdou kamarády. Pokud vám poslední zmíněná věc spíš nahání strach, postupte rovnou na úroveň stanování ve volné přírodě. Je u nás něco takového vůbec povoleno? To je trochu složitější otázka. Podle zákona si dnes stan na soukromém pozemku můžeme postavit jen se souhlasem majitele pozemku. Na stránkách České inspekce životního prostředí se dočteme, že: „V naší zemi lze v zásadě uplatňovat tzv. volný pohyb po krajině, nebo přesněji řečeno na pozemcích ve vlastnictví státu, obcí a právnických osob, pokud tím nezpůsobí škodu na majetku či zdraví a nezasahuje-li do práv na ochranu osobnosti, sousedských práv, práv vlastníků či nájemců pozemků.“ V každém případě na sebe příliš neupozorňujte a obloukem se vyhněte národním parkům a chráněným oblastem.   

 

Vždy připraven   

Výbava na kempování se bude trochu lišit od té, kterou si s sebou berete kupříkladu do penzionu.   V první řadě nepodceňujte množství náhradního oblečení. Děti se nebudou starat, že si při válení sudů ušpiní kalhoty, a pokud jim válení neumožníte, moc legrace si neužijete. Je-li v dosahu jakákoliv voda, budou děti nejen špinavé, ale i mokré, což už je třeba řešit. Počítejte tedy alespoň dvoje kalhoty nebo tepláky na den. Nespoléhejte na to, že nějaké svršky přeperete nebo že zmáčené oblečení uschne. Nutností jsou také aspoň dvoje boty na přezutí, nejlépe uzavřené, protože do sandálů budou neustále padat kamínky a klacíky. Oblečení na spaní musí být dostatečně teplé a schraňujte ho opravdu jen na noc. Není totiž nic horšího než usínat v provlhlých teplákách poté, co všechno suché ošacení došlo. Máte-li pochybnosti o tom, zda je nutné pořizovat dětský spacák, pak vězte, že to opravdu nejsou vy - hozené peníze. Ve velkém spacáku bude dítě ztracené a nedokáže se dostatečně zahřát, protože má kolem sebe příliš volného prostoru a vzduchových kapes. A pokud je dítěti v noci zima, nevyspí se nikdo. Pro letní táboření postačí spacák s tepelným komfortem kolem nuly, střih typu mumie je vhodnější než ‚dekáč‘, neboť se dá lépe stáhnout, aby teplo neunikalo.    Čeho není nikdy nazbyt, jsou vlhčené ubrousky. Budete je používat jako nouzové mytí rukou, ale také k utírání ulepených pus i dětských zadnic.   

Kategorie: