Mateřská: Ideální čas dostat se do formy?

Na výše položenou otázku neexistuje jasná odpověď. Každá žena má totiž jiné tělo, každá si prošla jiným těhotenstvím, má jiné návyky, jiné možnosti...

 

Ovšem, ty z vás, které opravdu chtějí se svým tělem po porodu něco udělat (počítejme s tím, že jen mizivému množství těhotných jejich figuru ‚jiný stav‘ nijak nepoznamená), mají po dobu mateřské dovolené vcelku ideální možnost na sobě zapracovat. Pozor ale na nereálné cíle, ty totiž dokážou zhatit nejeden plán. Na začátku své cesty za původním, možná i novým, lepším tělem si zkrátka řekněte, že je pro vás důležité, abyste se vy cítila dobře, abyste byla se sebou spokojená a že zázraky se dějí jen v pohádkách. Nezáleží na tom, co si o vás myslí druzí, oni nemají patent na to, co je a není správné, jen vy sama víte nejlíp, co je dobré právě pro vás. A my vám poradíme, jak začít, aby vaše cesta byla úspěšná.    

 

Šestinedělí dodržte   

Snad není potřeba zdůrazňovat, že jakékoliv cvičení (snad s výjimkou posilování pánevního dna) v šesti nedělí není pro tělo vhodné. Oněch magických šest týdnů po porodu příroda nevymyslela jen tak, je to doba, kdy se tělo dává do pořádku, čistí se, hormony pracují. Není nutné teď dávat tělu ještě zabrat fyzicky náročným tréninkem. Samozřejmě ale toto období hájení nemusí u každé ženy trvat přesně šest týdnů. Záleží na fyzické konstituci, typu těhotenství, porodu, schopnostech těla se regenerovat atd. Pokud budete netrpělivá a začnete cvičit dříve, než se po porodu zotavíte, hrozí vám fyzické potíže, jako je svalově-kosterní poranění nebo inkontinence. Důležité je tedy vyčkat a spíše své tělo pochválit za odvedenou práci – jen díky němu dnes držíte v ruce své miminko a zažíváte pocity, o kterých se vám dříve ani nesnilo. Ideální je tedy znát své hranice, poradit se s gynekologem a poté začít velmi pozvolna. Nečekejte, že se do původní či ještě lepší kondice dostanete za dva týdny.     

 

Pozor, pozor!   

Během těhotenství dostává nejvíc zabrat pánevní dno a břišní svaly. Zatímco to první můžete opatrně posilovat už v porodnici, břicho nechte odpočívat, co nejdéle to půjde. Zajména přímé břišní svaly se vám za námahu mohou odměnit rozestupem, který si nakonec v krajních případech vyžádá operaci. Cvičení břicha by mělo začít opatrným procvičováním šikmých břišních svalů, teprve po nějaké době můžete zapojit i ty přímé. Stejnou pozornost jako břichu vždy věnujte i zádům – jedno bez druhého nemůže fungovat správně... Horní partie zad po porodu trpí více než spodní, která pobolívá spíše těhotné ženy. Je to dáno životním stylem čerstvé maminky, která denně kojí, přebaluje, koupe a nosí miminko.    

 

Jak tedy začít  

Jakmile budete cítit, že je tělo již připraveno na zátěž, můžete se do toho pustit. Ideální je začít se svižnými procházkami s kočárkem a postupně prodlužovat cestu. Časem zařaďte intenzivnější cvičení bez nárazů, např. plavání, přidejte další posilovací cviky a lehké závaží.    

 

A jedeme dál  

Po určité době (4–12 týdnů) byste měly být připravené na další porci zátěže. Ovšem, vždy je vhodné se nejdříve poradit s lékařem. Pokud toužíte po viditelných výsledcích v nejkratší možné době, propojte tyto tři činnosti:    Posilovací trénink   Měl by být provozován nejlépe obden. Ideální je navštívit posilovnu, kde vám trenéři po - radí, případně vytvoří tréninkový plán přímo na tělo. Pár činek nebo kettlebell si pořiďte domů, i v domácím prostředí se dá vykouzlit krásná postava.   

 

Kategorie: