Těžký život atopiků

Když se má měsíční dcera po návratu z operace v plné narkóze osypala na obličeji hnisavými boláčky, pochopila jsem, že mě dostihlo genetické zatížení rodiny – atopický ekzém. Naštěstí je však jednadvacáté století a máme k ruce nejednu možnost, jak svým dětem pomoci.

TEXT: ANDREA MOUADDAB VÉMOLOVÁ

 

Hned na začátek vás můžu uklidnit. Mé dceři jsou teď tři roky, a ačkoliv je její pokožka velmi citlivá až přecitlivělá, můžu bez obav říct, že atopický ekzém nás už opustil. Odborné průzkumy říkají, že atopický ekzém postihuje zhruba každého 5. až 6. člověka v populaci, je tedy civilizační chorobou stejně jako jiné formy alergie. 

 

Dobrý dermatolog – základ úspěchu

Dodnes děkuji Bohu, že jsme se zaníceným obličejíčkem dítěte zaklepali na dveře paní doktorky Štěpánky Čapkové v pražském Motole. Až později jsem zjistila, že jde o vyhlášenou dětskou dermatoložku, která dokonce vyvíjí vlastní masti. Samozřejmě nám pro začátek napsala kortikoidy, ale také nám představila ovesné koupele, doporučila nám řadu pečující kosmetiky A-Derma Exomega a objevila pro nás Sudocrem. Setkala jsem se se spoustou maminek, které takové štěstí neměly. Jejich dermatolog jim stále dokola předepisoval kortikoidy, doporučoval obyčejné olejové koupele a výsledek se nikdy nedostavil. Jednu takovou maminku jsem potkala na dovolené – byla to drobná blondýnka s milým manželem a dvěma překrásnými holčičkami, která sklíčeně seděla u každého jídla s nepřítomným pohledem. Vše se vysvětlilo, když jsem se podívala na mladší holčičku – měla ručičky popraskané, poškrábané, zrudlé a přecitlivělé. Po tom, co jsem jí podrobně popsala doporučenou péči od naší kožní, dostalo se mi už po čtrnácti dnech nadšeného telefonátu, že se to poprvé od začátku toho všeho začalo lepšit.

 

I jídlo hraje roli

V 60. letech byl můj otec jako atopické dítě zcela vyloučen ze společnosti – nejenže na něj koukali s despektem, ale trávil celé měsíce v lázních, měl omezenou aktivitu v prašném prostředí, mnohokrát byl hospitalizován v nemocnici. Na promazávání suché a pnoucí kůže existovala jen Indulona, vše se léčilo dehtovými mastmi a silnými hormonálními přípravky. Pamatuju si, že o sobě vždycky mluvil jako o pokusném králíkovi kožních lékařů. Zapadl bohužel do těch 3 % lidí, kterým atopie zůstane až do dospělosti. Až do konce svého života se s ní potýkal stejně – lázně, Indulona, celonoční svědění.    

Dnes už jsme na tom mnohem lépe. Kvalitní a velmi funkční kosmetiky na udržování zdravé pokožky je spousta, také atopiků je mnohem více, takže vaše dítě není žádnou výjimkou. A především už dermatologové pochopili, že tuto chorobu nelze vyléčit, lze ji jenom udržovat v neobtěžujícím stádiu a nenechat vzplanout. Časem pak může odejít tak, jak přišla. K udržení atopika v klidové fázi vám výrazně pomohou i různá dietní opatření. Dejte si pozor na největší alergeny, jako je mléko, vejce, ryby, med apod. Začínáte-li s příkrmy, pozorně u miminka sledujte reakce na každou potravinu – u nás jsou dodnes nejvíce oblíbené a ‚bezpečné‘ banány a hrušky. Vaše dítě by se určitě nemělo cpát čokoládou, pozor si dávejte na sladké všeobecně. Podrobný jídelníček pro atopika a postup, jak zařazovat jednotlivé potraviny, důrazně žádejte od svého dermatologa.    

 

Kategorie: