Jak přimět dítě, aby s chutí jedlo ovoce a zeleninu?

Seznamování dítěte s novými chutěmi znamená nejen odhalit mu svět ovoce a zeleniny, vytvořit dobré návyky do budoucna, ale především je to péče o jeho zdravé stravování.  Ovocné a zeleninové džusy a pyré přispívají k pestrosti jídelníčku, což je důležitý faktor zejména v době růstu a intezivního vývoje dítěte.

  

Ovoce a zelenina jsou základ!

Jednou z nejčastějších chyb v jídelníčku dětí je nedostatek zeleniny. Zelenina jako taková je důležitým zdrojem vitamínů (C, beta karoten, vitamíny skupiny B), minerálů (draslík, magnésium, kalcium, mangan, měď, zinek, molybdenum), stejně tak celulózy, jak uvádí WHO. Tyto prvky hrají klíčovou roli ve vytváření dětské imunity, v boji s infekcí a v dodání přiměřeného množství energie mladému organismu.

 

Z tohoto důvodu je vzdělávání v oblasti konzumace zeleniny a ovoce, stejně jako tvorba správných stravovacích návyků pro děti velmi důležitá. Děti ale bohužel mají tendenci si oblíbit pouze ten druh ovoce a zeleniny, který znají a chutná jim a je tak často velmi složité je přesvědčit, aby vyzkoušely něco nového, s jinou chutí nebo konzistencí. Jak tedy prolomit odmítání a nevychovat si doma vybíravé dítě?

 

Prověřené způsoby, jak přimět dítě jíst

Existuje mnoho faktorů, které způsobují, že děti odmítají určité výrobky. Proto je opravdu těžké dát jednoduchý návod, ale existuje několik základních principů, jak snížit riziko, že bude dítě vybíravé.  Zde jsou rady poskytnuté RNDr. Pavlem Suchánkem, nutričním specialistou.

 

Vy rozhodnete kdy, kde a co bude dítě jíst, dítě rozhodne, kolik toho bude
Podávejte jídlo místnosti, kde je klid, posaďte dítě na židli a nerušte ho
Udržujte 3-4 hodinové intervaly mezi jídly, nedávejte vašemu dítěti mezi jídly žádné pochutiny
Zkoušejte různé výrobky několikrát, nevzdávejte se, když je dítě odmítne
Podávejte malé porce (např. o velikosti dětské pěsti)
Odměňte dítě, když sní novou potravinu (pochvala pro male dítě, hračka (pokud můžete) pro děti větší) 
Nepoužívejte jídlo jako odměnu

 

Nebojte se sáhnout po džusu nebo pyré

Přidání nových chutí či různých konzistencí a zvětšování porcí obohatí stravu vašeho dítětě o důležité živiny. V případě, že dítě odmítá ovoce a zeleninu, dává smysl, seznámit ho/jí se 100% ovocnými či zeleninovými džusy nebo pyré, které jsou přírodním zdrojem vitamínů, organických kyselin, celulózy a stopových prvků. Vzhledem k jejich konzistenci, pohodlnému servírování a pestrosti chutí jsou tyto výrobky pro děti ideální.

Přes názory některých rodičů, není důvod se obávat, že džusy a pyré, které si můžete běžně koupit v obchodech, mají ve složení barviva a konzervační látky. RNDr. Pavel Suchánek podotýká, že tyto obavy nemají žádné opodstatnění.

 

„Všímám si rodičů, kteří chtějí své děti stravovat zdravě, ale ze strachu z cukru a konzervantů nedávají svým dětem džusy a pyré. Vždy říkám, že to není správný přístup. Podle právní úpravy je do 100% džusů zakázané přidávat barviva, umělá ochucovadla nebo sladidla. Podobné je to u 100% pyré - neobsahují konzervační látky, cukr, sirup nebo jakékoliv jiné umělé přísady, ale jsou plné vitaminů a stopových prvků. Dát si džus nebo pyré s různými kombinovanými příchutěmi může být jednoduchý a efektivní způsob, jak dětský jídelníček přirozeně doplnit cennými složkami z ovoce a zeleniny,“ komentuje RNDr. Pavel Suchánek.

 

Pozitivní účinky správného stravování jsou patrné až po nějaké době, a proto bychom si na stravu bohatou na ovoce a zeleninu měly zvyknout již v dětství.  Je dobré mít na paměti, že přijmutí nových chutí vyžaduje trpělivost a mnohdy i jejich opakované zkoušení.

 

Pro více informací o kampani navštivte webové stránky www.dzusyapyre.eu nebo FB stránku Žijte Smart.

 

 

Kategorie: