5 Účinných léků na zlomené srdce

Rozchody se staly běžnou součástí našeho života. Nikdy si na ně sice úplně nezvykneme, ale můžeme se alespoň naučit, jak na tu bolest a ztrátu co nejrychleji přestat myslet.

TEXT: ZDENKA TOMIS

 

Dnešní doba jako by byla pro časté rozchody přímo stvořená. Hodně cestujeme, můžeme si dovolit často měnit práci a tím pádem i prostředí a kolektiv, díky automatizaci všech možných úkonů máme hromadu volného času a někdy už nevíme, co si s ním vlastně počít. Zatímco dřív byla hlavní lidskou starostí především obživa a střecha nad hlavou, dnes máme tolik času na přemýšlení, a hlavně na poznávání nových lidí. A tak se seznamujeme a seznamujeme – a vlastně celkem pochopitelně dumáme nad tím, zda jsme si vybrali dobře, zda přece jen někde venku nečeká někdo lepší. Není potom divu, že si spousta i šťastně zadaných lidí po nějaké době začne říkat, jestli není škoda se hned usazovat, když je všude kolem tolik možností, zda není lepší si jen užívat, nevázat se a prostě zkoušet... To, že se dnes dlouhodobým vztahům nedaří, ostatně dokazují i známá statistická data: Rozvodem končí každé druhé české manželství.

Říkáme to sice neradi, ale vypadá to, že se to klidně může stát i vám. Je proto dobré vědět, jak se s takovou ránou, jakou rozchod s milovaným člověkem bezesporu je, co nejlépe vypořádat. A vlastně ani nezáleží na tom, zda jste se rozešla vy s ním, nebo on s vámi. Bolí to v obou případech. Jak se tedy s rozchodem co nejrychleji vyrovnat?

 

Přijměte věci tak, jak jsou

Každý rozchod pekelně bolí, a proto je naprosto v pořádku, že budete pár dní plakat a asi se litovat. Neutápějte se ale v zoufalství moc dlouho. Je to sice velmi těžké, ale pokuste se na věc podívat objektivně. Nikoho neobviňujte, nebabrejte se v minulosti, a pokud potřebujete nutně zjistit, čí to byla vina, klidně si celý vztah analyzujte, ale dělejte to jen proto, abyste se ze svých i partnerových chyb poučili do budoucna. Uvědomte si, že je po všem, že je to sice strašně smutné, ale už s tím nic neuděláte. Ale to je prostě život. Lidé se scházejí a zase rozcházejí, přirozený koloběh, který by se asi nezměnil, ani kdybyste oba byli vrcholem všech ctností. Berte ten pokažený vztah jako důležitou životní zkušenost, dala vám spoustu hezkých zážitků i spoustu problémů, které jste museli vyřešit. Nyní jste zase moudřejší a zkušenější a o to snadnější to bude příště. A pamatujte si, že aby mohlo začít něco nového a hezkého, musí něco jiného skončit. Tak to prostě je.

 

Dejte tomu čas

Jistě, není známějšího klišé, než že čas spraví i ty nejhlubší rány. Jenže v době, kdy nemusíte ani vyjít z domu a váš nákup za vámi díky internetu dorazí ještě ten samý den úplně sám, kdy nemusíte jít do banky, když chcete odeslat peníze, kdy si můžete na webu ihned koupit jakýkoli film, na který si zrovna vzpomenete, je dost těžké dát něčemu čas. Už skoro neumíme na něco čekat, nevíme, co je trpělivost, protože ji nepotřebujeme. Takže ano, bude nějakou dobu trvat, než se zase začnete smát, ano, nějakou dobu budete brečet i u reklamy na jogurt. Je to normální. Stejně jako je normální, že s každým týdnem vám bude lépe a lépe, až se najednou ráno probudíte a zjistíte, že je to za vámi a máte zase chuť normálně žít, a co víc, užívat si to. Takže s tím počítejte, klidně o tom mluvte s kamarádkami, sama sebe pozorujte a uvidíte, jak se váš psychický stav každým dnem lepší.

 

Kategorie: