MUŽI V KRIZI

Vaše drahá polovička možná v hloubi duše trpí neřešitelným dilematem – má se stát nagelovaným metrosexuálem, nebo spíš drsňákem páchnoucím potem? Moderní muži ztrácejí své tradiční role a spolu s nimi přichází krize identity.

TEXT: KLÁRA DOUBKOVÁ

 

Devětadvacetiletý Robert každé ráno používá parfém stejné značky z takřka stejného flakonu jako jeho přítelkyně, svými vědomostmi o fotbalu za ní dokonce, mírně řečeno, pokulhává a maskulinní sedánky nad pivem zná nanejvýš z filmů a ze seriálů, protože v reálu ho z toho zakouřeného hospodského vzduchu okamžitě rozbolí hlava. To jsou jenom vnějškové, nicméně symbolické symptomy postupné ztráty znaků, které byly donedávna považovány za atributy mužnosti.   

 

Genderová Revoluce   

Válečníci, lovci, vůdci, živitelé rodiny... Tradiční role mužů byly po tisíciletí v západní civilizaci jasně nalinkované. Dnes se to poprvé v dějinách lidstva radikálně změnilo a hranice mezi mužskou a ženskou rolí se díky emancipaci rozostřují. Není divu, že se po tak překotné genderové revoluci pánové tvorstva nedokážou tak rychle ‚přeprogramovat‘ na novou situaci. Krize mužství je tedy relativně nový pojem, který se poprvé vynořil v 70. letech minulého století. Tehdy totiž vyvrcholil ústup od tradičního modelu „muž živí a řídí rodinu“ a mezilidské vztahy prošly zásadními změnami.    

 

Když vydělávají oba 

Budování kariéry už několik desítek let není jen doménou silnějšího pohlaví. Podle statistik bude v příštích letech na vzestupu zhruba 15 oborů a jen dva z nich patří mezi profese, v nichž převažují muži (ano, tipujete správně, jedním z těchto povolání je IT odborník). Ženy se už úspěšně probojovaly i do vrcholového managementu a snad s výjimkou zápasníků sumo či horníků těžko najdete profesi, která by byla typicky mužská. Ženy pracují, jsou ekonomicky soběstačné a roli živitele rodiny už po svém drahém zpravidla nevyžadují.   

 

Kategorie: