Zaleťte si, kam chcete!

ST. TROPEZ, Francie

Začátkem 20. století tu stála jen malá rybářská vesnička a vojenská pevnost, dnes je toto město centrem Francouzské riviéry a jedním z nejluxusnějších společenských a rekreačních středisek v Evropě. Popularita zdejšího pobřeží začala pozvolna narůstat v době postimpresionistů, řadu z nich totiž místní přímořské výjevy doslova uchvátily. Dalším krokem k dnešní slávě bylo natočení snímku „…a Bůh stvořil ženu“ a série filmů o střeleném četníkovi. Budovu s nápisem Gendarmerie Nationale v St. Tropez stále můžete spatřit, i když četníky byste v ní hledali marně. Budete-li procházet malebnými uličkami historického centra, mějte oči na stopkách. Mohlo by se stát, že potkáte nejednu světovou celebritu, s oblibou zde totiž tráví dovolenou, neboť město skutečně má co nabídnout. Den patří slunění na nekonečné písčité pláži, vodním radovánkám, případně návštěvám výstav a galerií, večer přichází na řadu nakupování a ochutnávání francouzských delikates, noc ovládají večírky plné pití a tance. Chcete-li se aspoň na čas stát součástí sladkého života francouzské riviéry, na stránkách www.letkamchces.cz teď máte možnost soutěžit o cestu dle vlastního výběru, třeba právě na sluncem zalité Azurové pobřeží.

LANIKAI BEACH, Havaj

Nejkrásnější pláž Spojených Států a jedna z nejkouzelnějších na světě, to je Lanikai Beach na havajském ostrově Oahu. V řeči místních obyvatel její jméno znamená ‚nebeské moře‘. Bělostný písek, voda hrající všemi tóny azuru, palmy a zelené ostrůvky vystupující z hladiny oceánu skutečně tvoří obrázek ráje na zemi. Přestože jde o věhlasnou turistickou destinaci a návštěvníci se sem sjíždějí z celého světa, Lanaiki Beach si uchovává jistý punc divočiny. Nenajdete zde žádné zázemí jako sprchy, převlékárny či strážní věže pobřežní hlídky, přístup do bezprostředního okolí je povolen pouze pro pěší a nepovolené parkování trestají zdejší strážci zákona tučnými pokutami. Přijedete-li ve všední den, budete si užívat ničím nerušený relax, projížďky na kajaku i potápění v teplé vodě obývané mořskými želvami a hejny pestrých rybiček. A spatříte-li opuštěnou pláž při východu slunce, pochopíte, proč tak neodolatelně přitahuje jak fotografy luxusních módních magazínů, tak zamilované páry, toužící říci si své ano v kulisách pohádkové exotiky. Už cítíte v žaludku šimrání cestovní horečky? Navštivte stránky www.letkamchces.cz, a začátek nového roku můžete oslavit s jemným pískem pod nohama a tropickým sluncem nad hlavou. 

 

NÁRODNÍ PARK BANFF, Kanada

Představte si kilometry a kilometry hlubokých lesů a liduprázdných plání, přerušovaných jen tichými jezery a ledovými bystřinami. V nejstarším kanadském národním parku Banff uprostřed Skalistých hor je divočina stále ještě divoká, zeleň zelená a příroda tak přirozená, jak ji znali naši předkové před stovkami let. Odváží-li se návštěvník dál od přístupových silnic, během putování krajinou spíš než na jiné turisty narazí na medvědy, rysy a další zvířata spatřená dosud jen v zoologické zahradě. Na takových výpravách se dá snadno zapomenout, že někde na této planetě existuje civilizace 21. století. Ostrým kontrastem k osamělým horským stržím tvoří proslulé lokality s proudícími zástupy turistů – takové je třeba Lake Louise, jezero, jehož uhrančivá modrozelená barva přitahuje oči jako magnet. Když napadne sníh, stojí za to navštívit některé ze zdejších lyžařských středisek a okusit jízdu, jakou nikde v Evropě nezažijete. Ocitnete-li se na nekonečném zasněženém svahu úplně sami (a to se skutečně může stát) a rozhlédnete se po mlčenlivých horských masivech kolem, uvědomíte si vznešenou moc přírody v celé kráse. Ať už vás přitahují zelené lesy, nebo bílé pláně, vytouženou cestu máte na dosah ruky – zapojte se do soutěže na www.letkamchces.cz, a možná už brzy spatříte krásy Skalistých hor na vlastní oči.

BANGKOK, Thajsko

Nejen pláže a moře lákají turisty do dalekého Thajska. Ti, kteří chtějí poznat kulturu a historii země, zamíří naopak do města – rovnou do toho největšího, do Bangkoku. Thajská metropole patří spolu s Londýnem, Paříží, Singapurem a Dubají do pětice nejnavštěvovanějších měst na světě. Málokde na zeměkouli najdete tolik kontrastů na jednom místě. Tradice si tu podává ruku s moderní technologií, na střechách skleněných mrakodrapů se krčí meditační domky, kolaudace futuristických staveb provázejí náboženské obřady, designová studia sousedí s pouličními trhy, byznysmeni ve strohých oblecích v ulicích míjejí stařenky v slaměných kloboucích. Také zážitky, které je možné zde nasbírat, pokrývají celou škálu od nevázaných erotických radovánek až po důstojné rozjímání ve staletých chrámech. Nejoblíbenější disciplínou zdejších obyvatel je bezesporu nakupování a prodávání, u nějž je nejen povoleno, ale dokonce nutno dlouze smlouvat. A samozřejmě nesmíme zapomenout na thajské speciality, často vyžadující notnou dávku odvahy – troufli byste si ochutnat fritované kuřecí pařáty, červy nebo kobylky s chilli omáčkou? Výlet do Thajska sice není levná záležitost, teď ho však můžete získat úplně zadarmo. Navštivte stránky www.letkamchces.cz, a dozvíte se víc.

 

Kategorie: