Potřebujete kosmetiku?

Nebudeme vás nutit, abyste se ráno koupala v ledové vodě ze studny (i když to má prý blahodárný efekt). Jen vás chceme upozornit, že některé problémy s pletí se dají řešit i jinak.

text: Eva Rybová

 

 

Parabeny jsou skupina chemických látek, které se používají, aby potraviny, kosmetika a farmaceutické výrobky dlouho vydržely. Existuje jich celá řada, nejčastěji se objevuje: metylparaben, etylparaben, propylparaben, butylparaben a heptylparaben. Nezní moc přátelsky, co myslíte? Ale setkáváme se s nimi každý den v šamponech, sprchových gelech, deodorantech či krémech...    

 

Panika jménem Paraben  

Podle některých výzkumů bylo zjištěno, že parabeny mají vliv na ženský hormon estrogen, což může ovlivňovat některé procesy v ženském těle. Jsou to například onemocnění spojená s hladinami hormonů (třeba i rakovina prsu). Pro potvrzení těchto hypotéz zatím neexistuje dostatek vědeckých poznatků. Ale! V několika případech rakoviny prsu se podařilo zaznamenat přítomnost parabenů v prsních nádorech a určité množství parabenů se vyskytuje i ve zdravé tkáni.    

 

Nepanikařte!  

Po přečtení těchto řádků nepleňte své kosmetické bohatství. Jenom věnujte pozornost čtení etiket. Kosmetické firmy mají povinnost uvádět na svých produktech jejich složení ve formě mezinárodního názvosloví INCI, a to v sestupném pořadí. Takže pokud jsou parabeny uvedeny na konci seznamu, znamená to, že jich je méně, než když jsou napsány na začátku. 

 

Návrat k přírodě 

V dnešní době máme na výběr. Můžeme používat také přírodní kosmetiku nebo se inspirovat našimi babičkami a přírodou:  

 

Popraskané rty 

Vaselina – generacemi osvědčený pomocník, musíte však potírat rty pravidelně. 

Olivový olej – popraskané rty zvláční, hydratuje a navíc dodává potřebné vitaminy, které urychlují jejich hojení.

Med – hydratuje a léčí záněty. Nanášejte několikrát denně.  

 

Atopický ekzém 

Mléko – obklady zmírní svědění. 

Ovesné vločky a klíčky – připravte si vlažnou koupel, do které přidejte 20 lžic jemně mletých ovesných vloček a klíčků.

 

Akné 

Čisticí čaj – 40 g řebříčku a 20 g přesličky rolní smíchejte a 1 lžičku směsi přelijte vroucí vodou, po 10 minutách vypijte (2x za den).

 Medová maska – surový med od včelaře naneste na pleť a po 20 minutách opláchněte.  

 

Suchá pleť 

Mléko – do mléka namočte žínku a přiložte na suchou kůži. Nechte působit 5 až 10 minut.

Sádlo – kůži promašťujte čerstvě vyškvařeným sádlem.  

 

Mastná pleť 

Podmáslí – je skvělý přírodní prostředek na mastnou pleť a rozšířené póry. Několikrát za den naneste na obličej a nechte působit 10 minut. Dobře funguje také jogurt.

Řebříček obecný – má stahující účinek. Uvařte si silný odvar, který budete louhovat minimálně 30 minut. Výluh používejte jako tonikum. V uzavřené nádobě vám v lednici vydrží i týden.

Víno a cukr – připravte si domácí peeling ze třtinového cukru a rozmačkaných kuliček vína.  

 

Opuchlé oči 

Brambory – nastrouhaný brambor zabalte do čistého kapesníku a přiložte na oči.  

 

Vyhlazení vrásek 

Tvaroh – je vhodný na vrásky v oblasti krku. Tvaroh zřeďte mlékem a rozetřete na plátno, přiložte na krk a obalte igelitem. Nechte působit půl hodiny. Omyjte, provádějte jednou týdně.

 

Celulitida

Sůl a jíl – do jílu vmíchejte sůl a pastu naneste na problémové partie ve vrstvě asi 2 mm, přikryjte potravinovou fólií a nechte působit alespoň 1 hodinu.

Zázvor, káva a skořice – do vaseliny vmíchejte skořici, mletou kávu a zázvor. Vzniklou hmotu naneste na potřebné partie, zabalte do potravinářské fólie a zahalte se do deky. Nechte působit tak dlouho, jak vydržíte. Hmota vás bude hřát, ale po půl hodině už může opravdu pálit. Po omytí bude vaše kůže zarudlá, ale barva zmizí a pokožka zůstane pevnější. Opakujte jednou týdně.

 

Kategorie: