Pryč se špatným mužem!

Zamilováváte se stále do jednoho stejného a špatného typu muže, který vám vždy zlomí srdce? Poradíme, jak se mu pro příště už určitě vyhnout.

TEXT: LAURA MÁCHOVÁ

 

Lhář, podvodník, nevěrník, grázlík, necita, despota, lúzr, narcis, workoholik... Kolikrát jste si už třeba řekla: Takového nikdy! A stejně vás někdo podobný, tedy podobně nesprávný, znovu přitáhl a vy jste mu zase nedokázala odolat? Proč jste se do jeho náruče vrhla i přesto, že jste asi tušila, jak to zase dopadne? Tedy, že vám vezme spousty energie, že kvůli němu propláčete řadu nocí a na - konec vám zlomí srdce? Jak se to (zase) mohlo stát a proč tomu tak je a možná se (bohužel) příště zase stane? 

 

Model muže   

Podle psychologů má prý každá žena v sobě vryt jakýsi model ‚toho svého muže‘. Ten si utvořila s největší pravděpodobností už v raném dětství, a to ze vztahu svých rodičů. Takový model pak může mít třeba podobu táty Hodného a Laskavého, ale také Nedostupného, Týrajícího, Ponižujícího, Neschopného, Nespolehlivého... Velmi zjednodušeně řečeno, má-li žena v sobě od dětství zakódovaný model Hodného muže, tedy hodného táty, má vyhráno. Na druhou stranu, byl-li její táta nějak nedostupný, komplikovaný, problematický, bude s největší pravděpodobností přitahována takovýmto typem mužů. Někdy se ale může stát, že ač je u vás doma podle vás vše v pořádku, máte milého a chápavého tatínka, kterého nadevše milujete, stejně toužíte po grázlících. Proč? Odpovědí může být třeba jakýsi oidipovský komplex. Totiž, že ve vašem podvědomí je váš otec stále mužem číslo jedna a vy toužíte, aby to tak zůstalo, aby nebyl nikdo další, kdo by mu mohl konkurovat, a tak saháte do zcela jiných vod než těch, které jsou charakterově podobné vaší nejranější, tedy dětské zkušenosti s mužem. Podobným způsobem může zformovat, třeba do té doby ryzí a nepokroucený model Hodného a Laskavého muže (dle vašeho otce) vaše zkušenost s první láskou. Možná byla tak plná emocí, a to právě v tom nejcitlivějším období zrání vaší duše, a tak není divu, že tak přetransformovala váš ‚dobrý‘ model muže v model muže ‚špatného‘.   

 

Problémy jsou sexy  

Pomiňme všechny teorie – a ruku na srdce: Kdo vás víc nažhaví? Hodný a chápající muž, který udělá, co vám na očích uvidí, nebo grázlík s jiskrou v oku a aurou nedosažitelnosti? Jasně, možná jste se už dostala do stádia, kdy více používáte rozum než jiné orgány, ale stejně musíte uznat, že na takovém ‚špatném‘ muži je něco opravdu sexy. Jinak to ani být ne - může, protože to byste šla proti přirozenosti, zde totiž za vás mluví váš přirozený instinkt.   

Přestože je člověk na nejvyšším stupni vývoje živočichů na Zemi, stále jsme s přírodou velmi úzce spjati. I když jsme toho už spoustu zapomněli, zůstalo v nás zakotveno to nejdůležitější – důraz na zachování rodu, lidské rasy. A kdo snáze přežije? Hodný, laskavý a poslušný tvor, který by to rád ‚prodiskutoval‘, nebo predátor, který si vezme, co chce, a neptá se, který si prostě v každé situaci umí poradit – a je jedno, jakými prostředky? Samozřejmě, že ten druhý. A my ženy zkrátka podvědomě hledáme geny takových mužů, mužů, kteří mají šanci na přežití, a takové chceme předat našim potomkům.    

 

Kdo je špatný muž  

Říkáte si, že u vás to není tak prvoplánové? Že vás nepřitahují ti pověstní grázlíci a necitové, které poznáte na první pohled? Jistě, jenže on ten ‚špatný muž‘ může mít ze začátku zcela jinou podobu. Třeba elegantního, samostatné - ho, spolehlivého, inteligentního a milého chlapíka, který se jeví do vás zamilovaný až po uši a u kterého můžete mít klidně pocit, že je to ten pravý, který vás nikdy nezklame. Jenže jednoho dne, třeba poté, co si začnete malovat vaši společnou růžovou budoucnost, a nebo třeba jen tak z ničeho nic, bez zjevného důvodu, vám prostě uteče. Podobně jako osudový pan Božský ze Sexu ve městě, tedy sice elegantní a přitažlivý muž, ale zato emocionálně nezralý a bojící se závazků. A kdo by měl trpělivost čekat na něj jako Carrie tolik dílů? A bůhví, jak by v reálu vypadalo pokračování toho jejich seriálově-filmového happy endu, že? Jak tedy špatného muže poznáme? Jednoduše, je to ten, se kterým se ve vztahu trápíme, jsme nejisté, nešťastné, máme strach, co přijde. A zároveň je v nich něco, co nutně potřebujeme, co nás naopak činí šťastnými.  

 

Řešení existuje  

Nikdo z nás není jen dobrý nebo jen zlý. Každý máme jistý balíček vlastností, které až teprve dohromady tvoří náš charakter. Zkrátka, nic není černobílé, a tak určitě existuje muž, na kterém bude něco, co vás stejně přitahuje, a přitom pro vás nebude tak ‚nebezpečný‘. Jak ho ale poznat? Jednoduše. Oznámkujte si ho jako ve škole – jednička bude nejvyšší přitažlivost, pětka žádná. Od jedniček a dvojek si udělejte odstup, čtverky a pětky vůbec nezkoušejte, můžou vám snést modré z nebe, ale unudila byste se s nimi a nakonec zase utekla za nějakým ‚špatným‘ mužem. Ideální je muž, kterého byste ohodnotila známkou 3, no ještě lépe 2 mínus. V něm totiž najdete něco z toho svého ‚osudového‘ a zároveň nebude jako on pro vás tak destruktivní.   

 

Kategorie: