Gynekologická mykóza – nepříjemný problém pro řadu žen

S přibývajícím pěkným počasím většina z nás se už stále více těší na báječnou dovolenou u vody. Je ale mezi námi i nemálo těch, které pociťují obavy, zda jim tyto krásné chvíle zase nezkazí opakované gynekologické mykózy (známé také jako vaginální mykózy, kvasinkové infekce nebo kandidózy). Přesně teď je čas myslet na to, jak se chránit před tímto úporným a nepříjemným onemocněním.

Co mykózy podporuje

Mykózu vyvolávají kvasinky (hlavně druh Candida albicans), které se běžně vyskytují v pochvě některých žen. Samy o sobě ještě nemusí vést k onemocnění. Mykózy se dají do pohybu až díky porušení rovnováhy na poševní sliznici, takže infekce má ideální podmínky ke svému rozvinutí. Podpořit ji mohou některé faktory, jako je užívání antibiotik, onemocnění cukrovkou, těhotenství, hormonální substituční léčba, nesprávná intimní hygiena, poranění sliznice pochvy, nevhodné neprodyšné oblečení, jídlo bohaté na cukry a také stres.

 

Jak poznáme, že máme mykózu

Příznaky většinou nepřehlédneme. Pokud onemocníme gynekologickou mykózou, bude nás v intimních partiích svědět a pálit, budeme mít bolest při pohlavním styku i při močení. Zpravidla se objevuje i poševní výtok, který bývá většinou bez zápachu a konzistencí připomíná různě hustý tvaroh. Gynekologická mykóza je údajně nejčastějším onemocněním, kvůli kterému ženy navštěvují ordinaci gynekologa. V průběhu života ji alespoň jednou prodělají tři ženy ze čtyř. A potrápit dokáže, zvlášť když se také velmi často vrací a opakuje. Stává se to téměř polovině všech žen, které někdy mykózou onemocněly.

Proč se vracejí

Některé příčiny opakovaných mykóz známe. Vedle už zmíněných rizikových faktorů to bývá koupání v chlorované vodě, teplé a vlhké prostředí, zejména nošení mokrých plavek či upnutých neprodyšných kalhot například při jízdě na kole, kdy se intimní oblasti snadno zapaří. Často však dojde k mykóze i bez zjevné příčiny. Na otázku, proč se některým ženám mykózy neustále vracejí, zatímco jiné ženy za stejných vnějších podmínek ani jednou neonemocní, je třeba hledat odpověď především v imunitě. Ženy s opakovanými mykózami mají zpravidla určité problémy s „lokální imunitou“ ve vaginální tkáni.

Jaká je prevence

V teplých dnech bychom neměly oblékat těsné džíny a raději to chce vybírat bavlněné kalhotky. Po koupání je třeba se pečlivě osušit, obzvlášť plaveme-li v přehradě nebo rybníce. Prostě tam, kde se daří bakteriím. Po vykoupání si ihned vyměníme tampon, který podle odborníků nasákne všechny nečistoty z vody a přenese je do pochvy. A dále: hygiena je sice v pořádku, ale nic se nemá přehánět. Časté mytí totiž narušuje přirozené prostředí pochvy.

Jak se léčí

Čípky, krémy nebo tabletami souhrnně označovanými jako antimykotika. Tyto prostředky jsou určeny pro léčbu akutního onemocnění. Většina žen na ně reaguje rychle a dobře a už po několika dnech jsou zpravidla bez obtíží. Problémem ale je, že samotné vyléčení mykózy nedokáže zabránit jejímu častému opakování. K tomu je zapotřebí podpořit imunitní systém. V poslední době se u pacientek s opakovanými vaginálními mykózami stále více osvědčuje podpůrná léčba enzymovými léky, například Wobenzymem. Samozřejmě že i přes tuto podpůrnou léčbu enzymy je zapotřebí v létě dodržovat nezbytná hygienická i další opatření, aby se možné riziko vzniku vaginálních mykóz snížilo na minimum.

Kategorie: