KRUHOVÝ TRÉNINK Pokus číslo 99 o sexy tělo na letní sezonu!

Dny strávené u počítače se smažákem (favorit celé redakce) a něčím sladkým (samozřejmě na ‚neutralizaci‘ a vyvážení chutí slané-sladké) si žádají následný dril. To proto, abychom se vůbec letos mohly svléknout, ale co bikiny! Rýsování si žádají i zpropadené legíny! Léto nás čím dál náruživěji mazlí po tváři, takže se točíme v kruhu, je nám fajn a tělo sílí!

Text: Adéla Hálková

Jóga, pilates, posilovna, port de bras, plavání. Je to každý rok stejné. V lednu začínáme bažit po aktivitách, které by nám za oněch pár měsíců změnily tělo k nepoznání. My si pak jen ledabyle oblékneme kraťasy zařezávající se do zadku a na otázky, jak dobře vypadáme, budeme jen mávat rukama i nohama, že to my ne, že to samo. Jenže naše cvičení vždycky začalo a následně skončilo příčinou jediného – čas, lenost je druhá konstanta. Výmluvy a skuhrání. Souhlas! Jenomže je uzávěrka (a ona je vážně snad skoro pořád!), pojedu půl hodiny tam a zpět, hodinu cvičení, sprcha..., nebo to za necelé tři hodiny dopíšu? Jasně, že dopíšu! Nebo vyzvednu děti, chvíli je uklidím do kouta a pak půjdeme na oběd. Čas je ta nejvzácnější veličina, kterou máme. Ve snaze napasovat do života rodinu, práci a děti nám už nezbývá čas na naše libosti, i kdyby to mělo být tunění figury. Tak jsme pátraly po něčem časově nenáročném, účinném, po něčem, co zabere hned! Čas je totiž jako uzávěrka, pořád na nás neúprosně tlačí! Je vůbec nějaký rychlokurz pro líné ženské a matky, který ví, že nemáte času nazbyt, ale že toužíte po super postavě? Drinky a pilulky jíst nechceme!   

 

PŮL HODINA STAČÍ, BABY!   

A tak jsme objevily kruhový trénink. Cvičení, které mi kolem uší nenápadně prochází již několik let. Jednou jsem se na něj dokonce odvážila, před třemi roky, ale před první návštěvou tréninku pro ženy jsem tajně doufala, že tamten byl určen hlavně chlapům. Hodina mordování, kdy jsem jako na vojně běhala šíleným způsobem po tělocvičně – a vlastně si mlžně vybavuju, že ten pán na nás taky nemluvil zrovna něžným hláskem. Uklidňuju se, že tohle bude jiné. Přečtu si všechny jeho vymoženosti, o záporech se na stránkách nikdo nezmiňuje, a vyrážím do toho nejbližšího centra mému domovu. To je samozřejmě jedna z podmínek – dojezdová vzdálenost pět minut! Expreska, jejímž podtitulem je rovnou 30minutový kruhový trénink pro ženy, je i zjevem ryze holčičí záležitostí. Je růžová od stropu až ke strojům. Po pár cvičeních přistihnete sebe i ostatní, že vlastně i vy chodíte hlavně v růžovém, takže je to takový Barbie domeček – snad bude dělat i taková těla! První ukázková hodina je zdarma. Příjemná lektorka mě provede všemi stanovišti a vysvětlí mi, co mám dělat a k čemu kruhový trénink slouží. Základem je střídání celkem šestnácti stanovišť po půl minutě. Jeden kruh vám tedy zabere celých 8 minut. V podstatě střídáte 8 hydraulických strojů s 8 aerobními mezistanicemi, které jsou logicky uspořádané do kruhu podle toho, zda se procvičuje spodní nebo horní partie těla. Během 32 minut tak rovnoměrně procvičíte všechny svalové skupiny, tedy celé tělo.    

 

Kruhový trénink přišel z USA, ale že se jedná o cvičení, které v podstatě známe ze základních škol, kdy jsme v tělocvičně cvičili v kruhu – přeskakovali lavičky, švédské bedny, které střídaly kotouly a další cviky. Na úvodní hodině lektorka, na mužské osazenstvo se netěšte, zhodnotí vaše cvičební možnosti a sestaví vám cvičení přímo na míru. Jak říká majitel centra, při kruhovém tréninku si může dát do těla renomovaná sportovkyně, zároveň je to cvičení vhodné třeba i pro ženy seniorky, které se chtějí tréninkem rozhýbat a protáhnout. Záleží především na vás, jaké tempo zvolíte a jestli se ve cvičení  budete chtít posouvat dál. Lektorka vám na první hodině ukáže, jak se správně protahovat před i po cvičení, nastíní, jaké jsou možnosti na aerobních pozicích, pokud jste již s inspirací v koncích. Rozhodně se svěřte se svými zdravotními problémy, abyste byly předem upozorněny, čemu se při cvičení vyhnout a jaký stroj ideálně vynechat, dívka v růžovém vám poradí, jakým cvikem jej můžete ideálně suplovat. Jednou z částí ‚dotazníku‘ je také to, proč jste se rozhodla trénink navštěvovat. Většina z nás v tom má, myslím, jasno. Ona to ale není jen plavková sezona, která nás žene do trikotu. Po kruhovém tréninku se samo - zřejmě zlepšuje kondice i nálada. Po pár týdnech již cítíte změny! Mně se zpevnila především stehna a paže, a protože jsem chtěla posílit i partie břišní, nechala jsem si poradit, co v kruhovém tréninku změnit. Rozhodně se nikdy nebojte říct, po čem toužíte, lektorka vám toho pomůže dosáhnout.   

 

Kategorie: