Jízda s odrazem

Běhat je fajn, ale jezdit je ještě lepší. S prvním jarním sluncem přichází čas vyskočit do sedla.

 

Jízdu na odrážedle milují už ty nejmenší děti. Není divu – zatímco chůze jim stále dělá trochu problémy, odstrkovadlo skýtá netušené možnosti, zejména pokud jde o rychlost. Jakmile se batolátko jízdě naučí, je to velká úleva i pro rodiče. Najednou vám cesta z domova na hřiště netrvá hodinu, ale patnáct minut, občas si taky můžete dovolit vyrazit bez kočárku. Prvním vozidlem maličkých dětí bude nejspíš plastová motorka, která je sama o sobě stabilní, takže jezdec ještě nemusí držet balanc. Nemá žádné vychytávky, žádné funkce, zkrátka jen jede a zatáčí a přesně to malé dítko potřebuje. Při výběru motorky by vás měla zajímat jenom hmotnost (často ji budete nosit v ruce) a kvalitní zpracování bez ostrých svárů a hran.    

 

S nohama na zemi   

Po čase začne být dítku motorka malá a to je pravý čas na tzv. první kolo – na některých modelech mohou jezdit děti už od dvou let. Je to pořád ‚jenom‘ odrážedlo, ve skutečnosti však na něm dítě zvládne první cyklistické krůčky. Vypadá jako malé kolo, zbavené pedálů a převodového ústrojí, dítě se tedy pohybuje odrážením nohama od země, navíc ale musí udržovat balanc. Právě tato dovednost mu posléze ulehčí přechod na opravdové kolo. Kolo-odrážedlo je skvělá věc, která dítěti umožní překonávat i poměrně dlouhé vzdálenosti, jaké by ještě nedokázalo ujít. Chvilku asi potrvá, než dítě zvládne techniku a získá jistotu, ale pak začne jezdit pořádně rychle. Brzdit bude malý jezdec zpočátku nohama, což se hodí zohlednit při výběru bot. V ně - kterých hračkářstvích seženete speciální ‚odrážecí‘ návleky, které obuv ochrání před odřením. Až půjdete vybírat první kolo, nejprve ho potěžkejte. Je-li příliš těžké, dítě s ním bude obtížně manipulovat a vy zase budete zuřit, až kolo ponesete z hřiště domů. Navzdory nízké hmotnosti by kolo mělo být pevné a bytelné, neboť dítě s ním rozhodně nebude jednat v rukavičkách a jezdit jen po rovných chodnících. Nikde nesmí mít ostré hrany nebo výstupky, o něž by se dítě mohlo poranit. Většina odrážedel je vybavena výškově nastavitelným sedlem, z nejnižší polohy by dítě mělo dosáhnout na zem celými plochami chodidel, nikoli pouze špičkami, aby se mohlo dostatečně odrazit a také brzdit. Většina dětí intuitivně brzdí nohama, takže není nezbytně nutné, aby odrážedlo mělo pákovou brzdu. Není však na škodu, pokud ji má. Dítě se ji sice nenaučí používat hned, ale později bude jízda s brzdou o mnoho bezpečnější.    

 

Na kolo jedině s helmou  

Jakmile dítko přesedlá z motorky na větší odrážedlo, zvykejte ho na to, že by do sedla nikdy nemělo usednout bez helmy. I na kole bez šlapek dokáže malý cyklista vyvinout slušnou rychlost a ochrana je na místě. Až pak přesedne na plnohodnotné kolo, aspoň si ušetříte diskusi o ne - zbytnosti právě této pomůcky.   

 

Helmy ve tvaru zvířecích hlav, Crazy Stuff, 499 Kč, prodává Sportisimo

 

 

 

„Až půjdete vybírat první kolo, nejprve ho potěžkejte. Je-li příliš těžké, dítě s ním bude obtížně manipulovat a vy zase budete zuřit, až kolo ponesete z hřiště domů.“

Hravé helmy Kiddimoto, 750 Kč, Kiddimoto.co.uk

 

Odrážedlo First Bike Street, 2990 Kč, Firstbike.cz

 

dřevěné odrážedlo Worker Panda, 1190 Kč, Insportline.cz

 

odrážedlo a koloběžka v jednom Puky, 1990 Kč, Skibi.cz

 

 

Kategorie: