Chci zpátky svoje prsa!

Jestli si vlivem těhotenství a kojení nějaká část na ženském těle projde velkými změnami, jsou to prsa.

text: Hana Kubíčková

 

Na začátku těhotenství se vlivem hormonů zvětšují prsní žlázy, během pár týdnů se prsa můžou zvětšit až o jednu velikost a dál růst. Radostně si tak my méně obdařené kupujeme těhotenská trička s velkými výstřihy a těšíme se z plných dekoltů, zatímco ty, ke kterým příroda nebyla skoupá ani před těhotenstvím, se zvědavostí a někdy s obavami čekají, kam až situace dojde. V prvních dnech po porodu, kdy se začne tvořit mateřské mléko, se prsa ještě zvětší a posléze získají jakousi standardní kojicí velikost (pokud nekojíte, prsa se většinou celkem poslušně vrátí do předtěhotenské podoby). Ta nejméně příjemná změna je však stále před vámi – dojde k ní po ukončení kojení. Mléčná žláza se začne zmenšovat a mateřské mléko se přestane tvořit. Jediné, co zůstane, je vytažená kůže. Prsa pak u mnoha žen vypadají nikoli jako objekt touhy, ale jako měkké, více či méně prázdné a svěšené pytlíky. Co teď?    

 

Začít cvičit  

Je pravda, že prsa tvoří spíše tuk a ne sval, ale cvičení k pěkným tvarům rozhodně pomáhá, přičemž výsledky jsou nejlépe vidět u malých prsů. Začněte posilovat nejenom prsní, ale také zádové svaly, alespoň třikrát týdně. Není třeba si hned kupovat členství do fitness centra, raději si nechte poradit od dobrého fyzioterapeuta, který vybere nejlepší cviky a navíc dohlédne na jejich správné provedení. Na posilování zmíněných partií je velmi vhodné plavání. Zejména plavecký styl s příznačným názvem ‚prsa‘, pokud je správně proveden,  posiluje jak zádové, tak prsní svaly. Cvičením či plaváním postupně zpevníte celou postavu a zlepšíte držení těla, což vzhledu vašeho hrudníku prospěje.    

 

Začít mazat  

Krémíčky samy o sobě nejsou spásonosné, ale při jejich aplikaci automaticky přidáváte masáž, která pomáhá kůži prokrvit. Pokožka je pak pružná a vláčná a vypadá mladistvěji. Krémy aplikujte alespoň jednou denně, ideálně po sprchování pokožky střídavě teplou a studenou vodou, které nastartuje krevní oběh. Některé kosmetické salony nabízejí masáže myostimulátorem, který podporuje krevní oběh, či aktivaci lymfatického systému pomocí Vacupressu. Tím se urychlí odplavování toxinů z těla a následně dojde k pročištění a napnutí pokožky.    

 

Nosit správnou podprsenku  

Většina českých žen nosí špatně zvolenou velikost podprsenky a obchodníci tomu sami nahrávají velmi omezeným výběrem. Příliš velká podprsenka ňadra nepodrží, příliš malá je zase bude utiskovat a stlačovat. Výběrem správné velikosti i vhodného tvaru podprsenky navíc můžete opticky přidat až jednu velikost! Užitečné triky k výběru prádla najdete například na www.caresse.cz.    

 

Hubnout pomalu   

Prsa vyplňuje kromě mléčné žlázy rovněž tuk, a pokud najednou výrazně zhubnete, můžou to být právě hrudní partie, kde se změna projeví jako první, nejvíce viditelná a nejméně žádoucí. Těhotenská kila shazujte pozvolna, vyhněte se drastickým dietám a raději dlouhodobě, ideálně trvale, změňte skladbu jídla a přidejte pohyb.  

 

Kategorie: