Pokožka jako samet

Během těhotenství se vaše tělo změní, s tím samozřejmě počítáte. Ani zdaleka však nejde ‚jen‘ o zvětšující se bříško. Velkých změn dozná pravděpodobně i vaše pokožka, která přímo volá po zvláštní péči.

text: Zuzana Heralová

 

Pokud jde o krásu, některým budoucím maminkám těhotenství vyloženě svědčí. Jejich pokožka se vyhladí, projasní a zrůžoví. Bonusem jsou pak vlasy i nehty bez chybičky. Jenže ne každá z nás má takové štěstí. Některé ženy si naopak devět měsíců protrpí. Potýkají se s nejrůznějšími kožními problémy, ať už jsou to pupínky, pigmentové skvrny, zarudnutí, přesušená, nebo naopak mastná pleť. Příroda je nevyzpytatelná a těžko odhadnete, jak bude probíhat zrovna to vaše těhotenství. Nikde není psáno ani to, že když jedno bylo v pohodě, druhé bude stejné. Hormony jsou mocné a nikdy nevíte, co udělají zrovna s vaším tělem. Každopádně se už v začátcích těhotenství při - pravte na to, že o svou pleť budete muset pečovat víc než dřív.   

 

Od hlavy k patě   

V těhotenství může být najednou všechno jinak a potřebám své pokožky se budete muset chtíc nechtíc přizpůsobit. Byla jste zvyklá používat kosmetické přípravky pro normální pokožku a teď vás z ničeho nic začaly trápit pupínky nebo červené fleky? Na nic ne - čekejte a vyberte si jinou řadu či značku. Určitě nic nezkazíte, když se zaměříte na přípravky s hypoalergenním složením. Doporučit můžeme také šetrnou přírodní kosmetiku či přípravky z lékárny, kde vám většinou zdarma poskytnou i vzorečky na vyzkoušení. Základem péče jsou krémy a tělová mléka či oleje. Máte-li pokožku spíše mastnou, sáhněte po takových, které regulují tvorbu mazu a pleť zmatňují. V opačném případě dejte přednost přípravkům, jež se postarají o potřebnou výživu a hydrataci. Pokud vám v těle chybí minerály či vitaminy, může mít kůže bílý či našedlý nádech. Po namazání bude o poznání jemnější.   

 

Dokonalá očista   

Ruku v ruce s výběrem pečující kosmetiky jde také dobrá volba přípravků pro hygienu. Najednou můžete zjistit, že vám oblíbený voňavý sprchový gel nedělá dobře a vaši pokožku vysušuje. Skvělým tipem je přírodní aromaterapeutická kosmetika, zejména hydrofilní mycí oleje. Ty se používají v malém množství – stačí pár kapiček, které nanesete na vlhkou pokožku. Důkladně myjí, ale nenarušují přirozenou ochrannou vrstvu kůže, ta díky tomu zůstává vláčná a hydratovaná. Hydrofilní oleje se vyrábějí speciálně na mytí obličeje, dále pro sprchování či jako přísady do koupele. Šetrné mycí gely a oleje s obsahem hydratačních přísad a neutrálním pH seženete také v lékárnách.   

 

Stop striím   

Strašákem všech těhotných jsou růžovofialové jizvičky, které se začnou tvořit společně s kulatícím se břichem. Setká se s nimi do - konce 90% těhotných, nejčastěji v průběhu druhého trimestru. Kůže začíná praskat na místech, kde se vaše tělo rozšíří nejvíc, což je nejen břicho, ale i prsa a stehna. Na vzniku strií se podílejí do velké míry hormony, ale také genetika. Jestliže měla se striemi potíže už vaše maminka či babička, můžete je čekat taky. Dobrou zprávou je, že zatímco dříve byly ženy odkázány maximálně na Indulonu a domácí sádlo, dneska máte v rukou zbraně v podobě speciálních krémů. Dobrou službu udělají i kvalitní oleje. Funguje například olivový olej nebo olej s obsahem kadidlovníku, který přirozeně re - generuje pokožku. Skvěle funguje také bambucké máslo. Čím dříve s jejich používáním začnete, tím lépe. Bříško, prsa a stehna si poctivě mazejte aspoň dvakrát denně ještě dřív, než začnete přibírat.   

 

Kategorie: