Bezpečnost na prvním místě

Autosedačky jsou pro dětské pasažéry povinné už pěkných pár let a jejich smysluplnost není třeba zodpovědným rodičům připomínat. Co však připomenout neškodí, je, na jaké místo a jakým způsobem se sedačky mohou upevňovat.

TEXT: Vanda Ptáčková

 

Autosedačky pro nejmenší děti, tzv. vajíčka, se musejí poutat vždy proti směru jízdy. Důvodem je nedovyvinutá krční páteř, pro kterou by prudké trhnutí vpřed mohlo být fatální. Jízda proti směru je bezpečnější i pro děti ve větších sedačkách, montáž je však o něco složitější (většina výrobců ‚počítá‘ jednoznačně s poutáním po směru) a větší děti už mohou proti takové poloze protestovat, protože nevidí na cestu. Nesnažte se předběhnout dobu a vždy dodržujte doporučení výrobce o tom, jak velké dítě v jaké sedačce přepravovat. Pokud přecházíte na vyšší kategorii, dítě musí splňovat oba klíčové parametry – tedy minimální hmotnost i výšku. U větších dětí nespěchejte ani na výměnu velké sedačky za podsedák, který neposkytuje žádnou ochranu proti bočnímu nárazu.

 

Isofix pro všechny?

Běžně se dětská sedačka poutá k sedadlu auta bezpečnostním pásem, který se při nárazu zablokuje a udrží sedačku na místě. Většina výrobců dnes již nabízí také isofix, tedy upevňovací systém, který se napevno montuje na sedadlo a dětská sedačka se na něj už jen nacvakne. Upevňování sedačky je pak výrazně pohodlnější (zejména u vajíčka, které z auta neustále vyndaváte) a nehrozí také, že byste sedačku upevnili špatně. Testy však opakovaně ukazují, že pokud jde o bezpečnost, nepřináší isofix žádnou zásadní výhodu. Mnohem víc záleží na konstrukci samotné sedačky i na správném upoutání. Stačí, že dítě připoutáte příliš volně, a sebebezpečnější sedačka je vám k ničemu.

 

Sedadlo smrti

Za nejméně bezpečné se většinou považuje přední sedadlo vedle řidiče. Věrohodné statistiky, které by toto tvrzení dokazovaly, však neexistují. U moderních aut už to platit nemusí i z toho důvodu, že právě na přední sedadla se soustředí množství bezpečnostních prvků, počínaje airbagy a konče konstrukcí přední části vozu. Na přední sedadlo můžete podle pravidel upevnit dětskou sedačku kterékoli kategorie. Jedete-li sama s miminkem, je určitě vhodnější, aby cestovalo vedle vás na místě, kde ho snadno zkontrolujete, než abyste se za jízdy ohlížela a natahovala na zadní sedadlo. Před jízdou ale nezapomeňte zkontrolovat, že máte u předního sedadla spolujezdce deaktivovaný airbag (některá auta jsou vybavena tlačítkem, s jinými budete muset do servisu), který by při nehodě znamenal pro dítě velké nebezpečí.

Toto pravidlo (uložené zákonem) platí pro všechny autosedačky, které se upevňují proti směru jízdy, u dětí sedících po směru airbag řešit nemusíte. Možná vás překvapí, že podle výzkumníků z univerzity v Buffalu je vůbec nejbezpečnějším místem v autě sedadlo vzadu uprostřed. Dítěti sedícímu po směru se bude také nejvíce zamlouvat, protože je z něj lepší výhled dopředu na silnici. 

Kategorie: