U doktora jako doma

Často se říká, že těhotenství není nemoc, v jedné věci si však jako nemocná možná připadat budete. Pokud jste byla zvyklá se v ordinaci objevit jen jednou do roka na preventivní prohlídce, v následujících měsících vám přijde, že neděláte nic jiného, než chodíte po doktorech. Od chvíle, kdy vám bude ‚diagnostikováno‘ těhotenství, budete pod pečlivým dohledem odborníků, čekají vás pravidelné prohlídky, odběry, testy… Na co všechno se připravit?

 

Poté, co vám vyjde pozitivní těhotenský test, vás gynekolog objedná na úvodní prohlídku. Nedivte se, pokud vám už do telefonu položí otázku, zda je pro vás těhotenství dobrá nebo špatná zpráva. Druhý případ by bylo zapotřebí řešit okamžitě, zatímco první může klidně pár týdnů počkat. Srdeční činnost zárodku je na ultrazvuku patrná nejdříve v 6. týdnu, dřívější vyšetření by tedy neřeklo nic víc než těhotenský test. Jde-li o vašeho prvního potomka, připravte se na rozhovor o vaší rodinné anamnéze i zdraví vašeho partnera. Lékař potřebuje všechny dostupné informace, aby dokázal včas podchytit případné dědičné komplikace. Na první prohlídce nejspíš poprvé uvidíte svoje miminko na ultrazvuku, i když člověka zatím příliš připomínat nebude. Ultrazvuk určí přibližné stáří zárodku, odhalí případné vícečetné a vyloučí mimoděložní těhotenství. Pokud jste v poslední době nebyla vyšetřena na cytologii (přítomnost nádorových buněk na děložním čípku), udělá vám lékař stěr. Čeká vás také velké vyšetření krve, které vyloučí vážné choroby jako syfilis, HIV nebo žloutenka, zjistí vaši imunitu proti zarděnkám, toxoplazmóze a borelióze, určí krevní skupinu a Rh faktor.  

 

Pravidelné návštěvy    

Pokud je vaše těhotenství bez potíží, budete docházet do těhotenské poradny jednou za měsíc a scénář bude pokaždé stejný. Odevzdáte ranní moč, která se testuje na přítomnost bílkovin (ty by mohly znamenat infekci močového ústrojí) a glukózy, jež by poukazovala na gestační diabetes neboli těhotenskou cukrovku. Vyšetření krve ukáže i množství krvinek a případnou chudokrevnost. Sestřička vám bude pravidelně měřit tlak a dávat pozor na jeho zvýšení, kterým se projevuje začínající preeklampsie.Těhotenskou průkazku dostanete až kolem 12. týdne – to je okamžik, kdy se výrazně snižuje riziko samovolného potratu a těhotenství lze považovat za ‚jisté‘. Ultrazvukové vyšetření se zpravidla provádí čtyřikrát za těhotenství, ale záleží na vašem gynekologovi. Pokud má ultrazvuk přímo ve své ordinaci, bude to pro vás pohodlnější, jinak vás čeká cesta na specializované pracoviště. Ultrazvuk kontroluje polohu, velikost a hmotnost plodu, postupem času i vývoj orgánů, stavbu těla a pohybovou aktivitu, od 16. týdne může lékař speciálním naslouchátkem poslouchat srdeční ozvy dítěte. Kolem 20. týdne už bývá možné určit pohlaví miminka, slíbit vám to ale nikdo nemůže. Informaci, kterou dostanete, berte raději s rezervou – každý rozumný lékař vám potvrdí, že úplnou jistotu budete mít až po porodu.    

 

Genetické testy   

Moderní medicína má k dispozici celou řadu testů a vyšetření, která dokážou odhalit vývojové odchylky plodu už v časné fázi těhotenství. Dlouhá léta byl mezi 15. a 18. týdnem prováděn tzv. triple test. Pomocí něj se z odebrané krve zjišťovala hladina tří hormonů, které plod vylučuje. Zvýšená hladina těchto látek značila větší riziko vývojových vad, např. Downova  syndromu nebo rozštěpu páteře. Pro jeho velkou nepřesnost se však v poslední době od triple testu ustupuje a volí se tzv. prvosemestrální screening. Ten se provádí výhradně na specializovaném genetickém pracovišti a skládá se z vyšetření krve v 9. až 11. týdnu a ultrazvukové prohlídky zhruba ve 12. týdnu.    

Ani v případě pozitivního výsledku, tedy vyšší pravděpodobnosti vady, ještě není na místě panika. I prvosemestrální screening určuje pouze pravděpodobnost, nikoliv přesnou diagnózu, a pozitivita může být falešná. Běžným postupem je následně doporučit ženě vyšetření plodové vody neboli amniocentézu. Tady už se jedná o invazivní zákrok, při němž je jehlou odebráno malé množství vody přímo z prostoru, kde plave plod. Voda je následně podrobena analýze, která pomůže odhalit defekty s téměř stoprocentní jistotou. Než se rozhodnete, zda amniocentézu podstoupíte, měl by vám lékař vysvětlit rizika. Je tu totiž možnost (mluví se o 0,5 až 2%), že dojde k potratu nebo k zavlečení infekce do jinak sterilního prostředí plodového vaku. Méně obvyklá jsou další dvě diagnostická vyšetření, choriocentéza a kordocentéza, sloužící k odhalení Downova syndromu a dědičných chorob.    

 

Cukrovka a další...  

Mezi 22. a 24. týdnem se běžně provádí glukotoleranční test, který odhalí případnou cukrovku. Nalačno a s ranní močí se dostavíte do ordinace svého lékaře nebo do laboratoře, kde vám odeberou krev. Potom vypijete asi půl litru silného glukózového roztoku. Můžete si přinést citron, se kterým bude nápoj poživatelnější, jinde vám nabídnou třeba glukózový ‚čaj‘. Po hodině čekání následuje další odběr a za další hodinu ještě jeden. Teprve potom se můžete najíst a napít. Počítejte s tím, že v čekárně strávíte delší dobu, takže si vezměte něco na čtení, nezapomeňte ani na svačinu, která se vám po tolika hodinách hladovění bude hodit. Není nic výjimečného, že se vám během čekání bude točit hlava nebo dělat nevolno. V tom případě požádejte sestřičku, aby vám umožnila lehnout si na lehátko, většinou vám všude vyjdou vstříc. Kdykoliv během těhotenství byste si měla zajít na prohlídku k zubaři a ke svému praktickému lékaři, který vám natočí EKG.    

 

Kategorie: