Jak naučit děti spát

Naučte děti v noci odpočívat tak, abyste se nebudila hlavně vy!

text: Zuzana Andělová

 

Plné bříško a rituály  

Základem klidné noci je poctivá večeře. Máte-li kojence, nakojte ho do sytosti. Koupání jako další krok snového programu je příjemný, uspávací obřad. Pokud si vaše dítě rádo ve vaně hraje, dopřejte mu na koupel čas, ať si vodu užije a nechá se teplou lázní dostatečně vyčerpat.    

 

Do peřinky od maminky  

Dítě uložte v nepřetopené, vyvětrané ložnici. Hlava by měla směřovat na sever, nohy k jihu, protože podél této osy se šíří magnetické vlny, blahodárně stimulující zdraví. Postýlku nestavte ke dveřím ani přímo k oknu a hlavičku, nebo alespoň jednu stranu postele, natočte ke zdi. Ta vaše dítko pomyslně chrání. Oblečte miminko tak, aby mu netáhlo na záda, aby ho v noci nebudil chlad a přikryjte ho peřinou, která nám všem celý život podvědomě symbolizuje matčino lůno, ve kterém nám bylo hezky…    

 

Ať spí jako nemluvňátko   

Novorozeňatům a miminkům asi do čtyř, pěti měsíců věku simuluje bezpečí a pohodu dělohy zavinovačka, proto ji zkuste používat. Okoukejte zavinování už v porodnici. Jestliže pak časem doma zjistíte, že vaše miminko v zavinovačce pláče a pevné uvázání se mu nelíbí, dávejte mu alespoň teplý spacáček, do rukou mu třeba dejte látkovou plínku, kterou spousta dětí miluje na mazlení a kterou si při spánku děti rády zakrývají tvář. Vytvořte miminu útulný pelíšek, zvolte například košík, kolébku či postýlku. Po vykoupání doporučujeme s dětmi zakončit den čtením pohádek, básniček, zpíváním ukolébavek, chováním v náručí nebo čímkoli, co je vám i vašemu malému příjemné.   

 

Dudlík  

Nebojte se používat dudlíky. Ve dvou letech se děti poměrně snadno tohoto šikovného tišícího prostředku zbaví. Například, když je postraší paní doktorka, že budou mít křivé a zkažené zuby. Jsou děti, které ani dudlík neukonejší. A existují také maminky, které dudlíky rezolutně odmítají. Je to na vás. Ale dudlíkem do dvou, maximálně dvou a půl roku věku, nic nezkazíte.    

 

Instinkt   

Dítě musí znát svoje místo na spaní, je to jako se zvířátky, mít své místečko k odpočinku je základ všeho. Takže děti neučte spát s vámi v posteli. Raději vydržte pár minut vztekání a pláče, ale ukažte jim, že nejlépe se spí ve vlastní posteli. Navíc malá miminka u sebe na loži určitě nemějte na noc, ať je nezalehnete, neudusíte, neshodíte či nezraníte.    

 

Spánek v genech  

Každé dítě je jiné a jsou i takové, které spát nenaučíte, i kdybyste se rozkrájeli.  

Ale můžete se o to alespoň pokusit. Pokud se vám naučit spánku nepodaří, je načase požádat o pomoc někoho z vašeho okolí. Vydatný noční odpočinek je základem dobrého rozpoložení a pevného zdraví. A vy jej potřebujete jako sůl, abyste každý další den mohla kolem sebe šířit pohodu a radost.“   

Kategorie: