Krásné ženy dělají krásné věci

LUCIE KUTÁLKOVÁ

 

Pod názvem Leeda tvoří dvě ženy, dvě Lucie – Kutálková a Trnková. Móda pražských návrhářek je nadčasová, vždy s nápadem. Na jejich modelech zbožňujeme především variabilitu – za vše mluví například šaty 5 v 1, které můžete nosit na pět možných způsobů a vždy budou vypadat, jako byste si právě z obchodu přinesla nové, Leeda, že byste na lehce průsvitný skvost neměla odvahu... Obchod Leeda najdete v pražské Bartolomějské ulici.

 

Jak vznikl název Leeda?

Název Leeda jsme si nevymysleli, v roce 2003 jsme přebrali firmu, která už se tak jmenovala. Původně se Leeda zabývala výrobou outdoorového oblečení i péřových bund a spacáků. Od toho Leeda – labuť.

 

Kde se inspirujete při tvorbě vašich kolekcí?

Inspirace je všude, při cestování, při jídle i jen tak na ulici. Často mě inspirují různí lidé nebo i klienti, pro které navrhuji.

 

Ve vašem butiku můžeme koupit nejen originální kousky oblečení, které jsou zhotoveny v omezeném množství, ale také boty, dřevěné brýle...

Snažím se, aby v obchodě byli zastoupeni i další čeští designéři, jejichž věci pečlivě vybíráme. V Leedě mimo našich kolekcí najdete tašky, šperky a doplňky, ale i knihy a časopisy. Také jsme rozšířili nabídku o boty, kterým jsme navrhovali design. Najdete u nás například kolekce od šperkařky Markéty Richterové, Evy Růžičkové nebo kabelky a tašky Playbag. Dřevěné brýle Proof jsou jediná zahraniční značka kromě bot, ty vyrábíme na Slovensku, která je v Leedě zastoupena. Poslední spolupráci jsem navázala s designérkami Sistersconspiracy, které pracují převážně na pánské módě, jež v Leedě chyběla.

 

Jaké jsou ženy, které nosí Leedu? Vaše šaty oblékla do Varů Eliška Kaplicky…

Naši zákazníci jsou různí a těší mě, že se vracejí. Je to široká škála od maminek na mateřské přes diplomatky až třeba k Tildě Swinton nebo Kim Cattrall, Samantě ze Sexu ve městě. Ty k nám našly cestu, když točily v Praze. Za těch 10 let, co Leeda je, hodně z nich známe a víme, co jim sluší. Chodí k nám také hodně cizinců, kteří hledají český design. Měla jsem velkou radost, když jsem zjistila, že je Leeda zastoupena v průvodci Lonely Planet, protože tak nás mají možnost jednoduše najít. Elišku znám od dětství a je to radost ji oblékat. Umí vynést jak elegantní róbu, tak jednoduchou košili.

 

Co jste si pro nás připravily na podzim 2013?

Na podzim v Leedě najdete ručně pletené svetry v barvách perel, kašmírová sáčka i variabilní trička a šaty. Nebudou chybět ani hedvábné jednoduché šaty.

 

Tip Leeda

Všeobecně se snažím, aby se lidé naučili nenakupovat kvanta nekvalitního oblečení, ale zaměřili se na menší počet kvalitních kousků. Je to nejen ekologické, ale i praktické. Platí to také o doplňcích. Je zábavnější naučit se kombinovat, než slepě podléhat trendům a stále něco kupovat, protože za týden to staré už nebude ‚in‘. Kvalita z módy nikdy nevyjde. 

 

 

Kategorie: