Nenáviděné KRUHY

Spíte každý den osm hodin, a přesto se už léta nemůžete zbavit tmavých kruhů pod očima? Nedostatek spánku zdaleka není jedinou, ani nejčastější příčinou jejich vzniku. Pojďme si tedy na kruhy pod očima konečně posvítit a jednou provždy se jich zbavit.

Text: Zdenka Tomis

 

Pokud se vám zničehonic pod očima objeví tmavé kruhy a ani po týdnu pravidelného a dostatečného spánku nemizí, je víc než pravděpodobné, že je způsobilo něco jiného než jen únava. „Kůže v okolí očí je velice tenká, citlivá, ihned reaguje na sebemenší poruchu v prokrvení nebo lymfatickém odtoku,“ upozorňuje dermatoložka Lenka Faltová z pražské kliniky Laser Plastic (www.laserplastic.cz). Navíc právě v okolí očí se jako první projevují známky stárnutí. Podkožní tuk mizí a pokožka začíná být téměř průsvitná. „Krev, která prochází v žilkách těsně pod povrchem kůže, dodává pleti modravý nádech, a vznikají tak tmavé kruhy i propady pod očima,“ vysvětluje dermatoložka Monika Kavková z kliniky Yes Visage (www.yesvisage.cz). Tenká kůže a nedostatek tuku kolem očí však nemusí nutně znamenat, že stárnete. Někdy vznikají i v důsledku dlouhodobé práce na počítači nebo častého pobytu v zakouřeném prostředí, o kouření samotném pak ani nemluvě. Svůj podíl může mít i genetika. Kruhy pod očima však mohou signalizovat i nějakou alergii či nemoc, týkající se nejčastěji ledvin, jater, štítné žlázy nebo střev. Pokud by tedy žádný z následujících tipů nezabral, rozhodně si tyhle části těla nechejte vyšetřit lékařem. 

 

První pomoc

V první řadě začněte hodně pít, abyste rozproudili zmíněnou lymfu. Kromě toho byste měli omezit hodně slaná jídla a také alkohol. Co se týče samotné péče o pleť, určitě nevynechávejte ani oční krém, i když samotný pomáhá jen zřídka. Budete-li ale přípravek s vitaminem C a vitaminem K nanášet jemnou masáží, může váš problém výrazně zmírnit. „Pro rychlý efekt je vhodné oční okolí chladit, například kostkami ledu. Dobře fungují rovněž obklady z vylouhovaných sáčků heřmánkového či zeleného čaje či plátků salátové okurky,“ radí doktorka Faltová. Než se kruhů zbavíte úplně, je tou nejrychlejší zbraní korektor, díky němuž je alespoň schováte před svým okolím. Nejprve na celou vyčištěnou tvář včetně očí naneste oční krém, pak make-up a nakonec korektor. Ideální je mít na tmavá místa kolem očí ještě o odstín světlejší korektor, než jaký používáte na zbytek tváře. Pokud nepoužíváte tekutý, ale tuhý korektor, pořiďte si ještě rozjasňovač, kterým můžete efekt kdykoli během dne upravovat. Vrstvení tuhého korektoru vypadá nepřirozeně a navíc se přípravek často drolí. 

 

U odborníka

Máme pro vás dobrou zprávu. Neinvazivních zákroků, které vás nevzhledných kruhů pod očima zbaví, je víc, než byste si možná mysleli. Typ ošetření pro vás dermatoložka vždy vybere tak, aby nejlépe vyhovoval vašim potřebám i zdravotnímu stavu. Nejčastějším řešením problému s kruhy pod očima jsou výplně, kdy se do pleti pomocí miniaturních jehliček vpravuje kyselina hyaluronová v kombinaci s dalšími účinnými látkami. Relativní novinkou je takzvaná ultheraterapie, která zkrášluje pokožku pomocí ultrazvuku. Vyzkoušet můžete také frakční CO2 laser, který na rozdíl od jiných laserů nepoškozuje kůži, proto je ideální na oční okolí. Využívá přenos energie za pomoci ionizovaného dusíku. S kruhy pod očima si však poradí i stará dobrá radiofrekvence a někteří lékaři doporučují i chemický peeling. Výsledky uvidíte díky těmto metodám velmi rychle. Například výplně jsou viditelné okamžitě, první efekty ultheraterapie nebo radiofrekvence uvidíte zhruba po týdnu, ale počítejte s tím, že se vyvíjí klidně i další dva měsíce po prvním ošetření. 

 

Kategorie: