Věčná sláva broží

Možná jste to také zažila. Prohrabujete se poklady babičky ve skříni a narazíte tam na naprostý skvost! Brož ve tvaru hříbku!

Text: Kristina Kitti Nedvědová

 

Na večerních šatech udělá největší službu, ale i na party vašeho kamaráda vzbudí poměrně velký rozruch. Brož si své místo ve šperkovnici uchovala dodnes. Slovo pochází z francouzského označení pro sponu. Nejdříve byla běžnou, vlastně i nutnou součástí oděvu. Prostě jen díky ní drželo oblečení při sobě. Z praktické věcičky se časem vyvinul nutný doplněk každého. Především pak šlechty. Ze spony se stala brož a náhle v sobě nesla mnoho funkcí a symbolů. Dodnes některé šlechtické rody vlastní brože se svým erbem. Prostý lid byl schopný pro krásnou brož vraždit! Takový to byl klenot, kromě toho, že šperk většinou obsahoval zlato, stříbro, diamanty a jiné vzácnosti. V některých brožích se ukrýval rozpočet rodiny na celý život! Postupem času se z rodinných erbů vyvinula celá řada jiných, řekněme méně poetičtějších motivů. I materiál se přizpůsobil lidu. Květiny, zvířata, hmyz, různé plody i designově neurčitelné tvary. Kov, drátek, železo, sklo, plast. A brož se stala součástí výbavy každé, třeba i méně movité ženy. 

 

Paní důležitá

Nic totiž neoživí váš outfit víc než právě brož. Je totiž velmi sofistikovaná. Velmi chic. Velmi ženská. Velmi elegantní. Je to úplně něco jiného než náhrdelník nebo prsten. Patří totiž jen a jen vašim šatům. To je to, co je pomáhá vyzdvihnout do módních výšin! Vykřikuje do světa vaši eleganci a styl. Jak úchvatný dokáže být obyčejný černý rolák s broží? Jak skvělé, romantické starorůžové šaty dostanou říz třeba s broží levharta, pumy nebo konvalinky? Jistě, vyrazila jste ulovit muže díky mocnému výstřihu a krátké sukni, ale neslibujete jen to. Jste květinka, konvalinka! Na detailu velmi záleží!

 

MADE IN CZECH

V našich končinách na brože bohužel jen tak nenarazíte. Ale je škoda nejít ve stopách Madeleine Albright, co myslíte? Ta o své vášni k brožím napsala dokonce i knihu! Původní jabloneckou šperkárnu už sice z hrobu asi nevzkřísíme, ale nikde není psáno, že polovinu toho, co tato bájná fabrika vyplodila, nemají vaše maminky ve svých skříních. Poptejte se po nich, oprašte je a připněte na svůj drahý kabát. Uvidíte ten rozdíl. Možná k vám promluví duch buržoazie, který se v Čechách jen tak nenosí. Ale neměli bychom ho ignorovat, vždyť Francouzi vymýtili svou revolucí vše, co buržoazii jen připomínalo, aby všechny atributy této doby neustále obnovovali. Ikonická elegance dam, které obývají Velkou Británii, hraničí až s posedlostí být členem královské rodiny. Když nemají modrou krev, alespoň nosí imitace šperků, se kterými se nechává fotit Její Veličenstvo.

 

Objevte poklad

Tak tedy hodně štěstí s objevováním broží! Zajděte do nějakých zapadlých starožitností, tam je jich spousta. Možná čekají na svou novou kamarádku, která s nimi prožije zase další kus báječné historie. 

 

Kategorie: