Milování po porodu

 

Bolestivost, stud, nejistota a snížené libido jsou nejčastějšími problémy, které trápí ženy po porodu. intimní život partnerů pak dostává vážné trhliny... Příčiny pošramoceného erotického sebevědomí ženy jsou jak fyzického, tak psychického rázu. Přirozený porod je pro svalstvo pánevního dna a všechny okolní tkáně hotovým mučením, zanechává je popraskané, často i potrhané, a tím pádem velmi bolestivé. Hráz se častokrát špatně hojí, což s sebou přináší nejen bolesti při pohlavním styku, ale i pocit ‚přílišné velikosti, širokosti‘ pochvy. Všechny tyto problémy se pochopitelně odrážejí i na psychice. Žena se trápí, že si není schopna milování užít, cítí se méně žádoucí a k tomu se přidávají pocity viny, že svému partnerovi upírá fyzickou lásku. 

 

Řešení malých potíží

Jak tedy po porodu opět navodit chuť na milování a obnovit vzájemnou intimitu ve vztahu? Menší problémy se dají odstranit poměrně snadno. Pokud jde o přílišnou suchost sliznice, která se kvůli hormonálním vlivům často drží až do konce kojení, pomůže zvlhčování lubrikačním gelem. Pocit menší pružnosti a zvýšené citlivosti jde zase zmírnit posilováním svalů pánevního dna.

Problém při rozsáhlých jizvách a rozšíření pochvy je mnohem složitější. Zde je často jedinou možností chirurgický zákrok...

 

Kategorie: